Kim jest człowiek?
Człowiek: jaka to kategoria bytu we wszechświecie?
Zacznę ten tekst od pewnej istotnej uwagi.
W sprawach najważniejszych, dotyczących na przykład sensu istnienia człowieka czy powstania wszechświata, nie warto zaczynać od bardzo ambitnych pytań, takich jak: czy Bóg istnieje i kto to właściwie jest. Nie powinno się pytać o powstanie wszechświata, zanim nie odpowiemy sobie na pytania dotyczące samych siebie, o ludzi. Na przykład, czy jesteśmy zwierzętami, czy jakąś inną kategorią bytu.
Oczywiście ludzie od niepamiętnych czasów zadają sobie bardzo ambitne pytania i znajdują na nie różne odpowiedzi. Wśród tych pytań są pytania o Boga i o nas samych. Czy jest Bóg? Kim jesteśmy, my, ludzie? Wśród wielu różnych odpowiedzi jedna wydaje mi się najistotniejsza, bo pozwala na stopniowe pójście dalej w poszukiwaniu prawdy o wszechświecie, wiedzy o Pierwszej Przyczynie, czy też o prawdziwym sensie życia człowieka. Ta odpowiedź brzmi: nie jesteśmy zwierzętami.
Warto się w tym miejscu głębiej zastanowić nad tym faktem, bo fakt nie bycia zwierzętami to pierwsza i najważniejsza wiedza, która powinna do nas dotrzeć.
Człowiek potrafi w myślach stworzyć praktycznie wszystko, jakby wirtualny świat, w którym wszystko funkcjonuje według jego woli i według ustanowionych przez niego zasad i praw. Może się dowolnie poruszać w tak powstałej rzeczywistości, realizować swoje marzenia i być w niej szczęśliwy. Może dowolnie tworzyć w myślach dowolne światy i mieć w nich przeżycia podobne do realnych. Może nawet nad tym wyimaginowanym światem stracić kontrolę, co więcej, stracić kontrolę nad samym sobą i popaść w chorobę psychiczną.
Tak jest, bo nie jesteśmy zwierzętami. Nie jesteśmy właściwie częścią przyrody, choć nasze ciało fizyczne na pewien czas jest z nią związane.
Gdy rozmawiamy z drugą osobą, to nie mówimy do jej skóry i kości, ale do kogoś, kto jest w środku. Czujemy, że nasze słowa płyną gdzieś do głębi naszego słuchacza i wzbogacają jego wiedzę. To i jeszcze tysiąc innych rzeczy, które potrafią robić ludzie, całkowicie odróżnia nas od zwierząt.
Próbuję w tym opracowaniu wykazać, że człowiek jest osobną kategorią bytu we wszechświecie. Wskazuje na to szeroko rozwinięta osobowość człowieka i jego nieprawdopodobne dokonania cywilizacyjne w bardzo krótkim czasie w stosunku do wieku wszechświata.
W następnym temacie (“Nie jesteśmy zwierzętami”) spróbuję przedstawić szerszy opis osobowości człowieka.